Merak Edilenler

 

Çocuğunuzu Covid-19'dan Nasıl Korursunuz

Başlık çocuklarımızn korunması hakkında olsa da her yaş grubu için uyulması gereken
kurallar aynıdır.

-El Yıkamak : Dışardan gelindiğinde eller 20 saniye boyunca sabunla yıkanmalıdır.
Çocuğunuza sabunun köpürtülerek nasıl tüm elin, parmak aralarının ve el sırtının yıkanacağını mutlaka göstermelisiniz. 20 saniyeyi daha eğlenceli hale getirmek ve süre tutabilmek için şarkı ya da tekerlemelerden yararlanabilirsiniz. Eğer sabun bulunduğunuz ortamda yoksa en az %60 alkol içeren kolonya ya da dezenfektanları kullanabilirsiniz.

-Maske Kullanmak : 2 yaşından itibaren tüm çocuklar maske kullanabilir, 2-5 yaş
arasında ebeveyn ya da bir erişkin gözetimi (öğretmen vb) önerilir. Maskenin nasıl takılıp çıkarışacağını ve maskenin ön yüzünün ellenmemesi gerektiğini öğretin.

-Sosyal Mesafeyi Korumak : Zorunlu olmadıkça çocuklarınızı kalabalık ortamlardan
uzak tutun.( Sokağa çıkma izinleri ile ilgili yerel otorite ve Sağlık Bakanlığı önerilerini takip edin). Bir nedenle çocukların başka erişkin ya da çocuklarla yan yana gelmesi gerekiyorsa açık havada, iyi havalanan ortamlarda ve sosyal mesafeyi koruyarak(ideal 2 metre) görüştürün.

-Aşı : Yazının hazırlandığı dönemdeki bilgiler ışığında, erişkinde kullanımı için onaylanmış aşıların 0-18 yaş grubundaki etkinliği bilinmemektedir. Sonraki günlerde aşılar çocuklar için onaylansa da ilk 3 maddedeki korunma tedbirlerine uyulması gerekmektedir.