Besin Alerjileri

Besin alerjileri günümüzde sık karşılaşılan sorunlar biridir ve  her  yaş grubunda  ortaya çıkabilir. Çocuklarda en sık görülen besin alerjisi türü inek sütü proteini alerjisidir. İnek üstü proteini alerjisi, bebeğiniz direkt inek sütü içmese bile, sadece anne sütü aldığı dönemde de ortaya çıkabilir.

Besin alerjileri çok farklı şikayetlerle karşımıza çıkabilir, sadece kanlı dışkılama ( nokta şeklinde kan lekeleri ya da daha yoğun ve  belirgin kanama şeklinde olabilir) görülebilir, bazen de kusma, karın ağrısı, iştahsızlık, emmede isteksizlik, inatçı cilt döküntüleri, nefes darlığı vb leri eşlik eder. Görüldüğü gibi şikayetler pek çok başka hastalıkla ortaktır. Bu durumda  ayırıcı tanının iyi yapılması önem kazanmaktadır. Doğru tanı emziren anneyi ve bebeği gereksiz diyetten koruyacaktır.

Doktorunuz bebeğinizin durumunu değerlendirdikten sonra  mevcut durumun hafif, 1-2 yaş civarında  geçecek bir inek sütü proteini alerjisi tipi mi yoksa daha ağır formlardan biri mi olduğuna  karar verir ve  gerekirse sizi pediatrik gastroeneterolog ya da  pediatrik alerji uzmanına  yönlendirir.

Ek besinlere başlama döneminde ortaya çıkabilecek alerjileri tespit etmek için besinlere tek tek ve  en az 3 gün ara ile başlama kuralına  mutlaka uyulmalıdır. Bu sayede bebeğinizin hangi besine alerjisi olduğunu en erken dönemde ve hızlıca anlayabilirsiniz