Merak Edilenler

Çocuklarda Doktor Korkusu Nasıl Aşılır?

Çocuklarda doktor korkusunun pek çok nedeni olabilir. Yabancıdan korkma, daha önce hastalanarak doktora gitti ise ya da aşı oldu ise hatırladığı acı, ağrı ya da telaş hissi ile sonraki muayenelerinde korkabilir. Bazen de çocuklar ebeveynlerinin ''doktor ziyareti'' ile ilgili endişelerini sezerler ya da arkadaşlarından, komşulardan aşı ya da hastalıklarla ilgili kaygı verici hikayeler duymuş veya aşı, iğne ile korkutulmuş olabilirler.

Doktor korkusunu yenmek için şunlar yapılabilir:
Evde muayene aletlerinin oyuncaklarını bulundurun ve bunlarla sizi muayene etmesine izin verin Muayeneye gelirken kaygılıysanız bunu hissettirmeyin, bunun rutin bir işlem olduğunu aklınızda tutun Sevdiği bir oyuncağı yanınıza alın. Muayeneye giderken size olan güvenini sarsacak sözler vermeyin. '' Aşı olmayacaksın'', '' Kan alınmayacak'' gibi. Bunun yerine muayenenin nasıl ilerleyeceği, neler yapılacağı konusunda kısa bilgiler verin.
Giyip çıkarması kolay, rahat giysiler giydirin. İtiraz ediyorsa doktorunuzun yönlendirmesi ile aşamalı olarak giysileri çıkarın.
Çocukların algıları çok gelişmiştir, ne söylendiğini anlamadıkları zamanlarda bile, yumuşak sesle konuşma, aşamalı yaklaşma gibi iyi niyet göstergelerini anlayabilirler. Kaç aylık olursa olsun doktorunuzun onunla iletişim kurmasına izin verin. Telaşlı bir şekilde yatıştırmaya çalışmayın.

Birkaç muayeneden sonra çocuğunuzun rahatladığını, kaygısının azaldığını göreceksiniz.